Europeisk Ferrovanadium-pris 9. april: FeV-karakterer og V2O5-vurdering

Apr 15, 2025

Legg igjen en beskjed

Europeisk Ferrovanadium-pris 9. april

Den 9. april ble det europeiske ferrovanadiummarkedet vurdert til 23,90 (ned 0,10) til 24,21 (ned 0,10) USD per kg vanadium, et nivå tilsvarende ca. Vanadiumpentoksid (V2O5) ble notert til 5,00-5,21 USD per pund, tilsvarende rundt RMB 77 900-81 100 per tonn. Den amerikanske ferrovanadium-noteringen på samme vurdering var 15,00-15,86 USD per pund vanadium, en premie til europeisk nivå som gjenspeiler den forskjellige logistikk- og forsyningsstrukturen til det nordamerikanske markedet.

Produkt 9. april vurdering Daglig endring Ca. RMB tilsvarende
Europeisk ferrovanadium (FeV) 23,90–24,21 USD/kg V -0.10 / -0.10 86,100–87,200 RMB/t
Vanadiumpentoksid (V2O5) 5,00–5,21 USD/lb Ingen endring 77 900-81 100 RMB/t
amerikansk ferrovanadium 15.00–15.86 USD/lb V Ingen endring Ikke publisert i RMB

Fordi ferrovanadium er priset på inneholdt vanadium i stedet for på legeringsvekt, er et skift på bare 0,10 USD/kg V verdt omtrent 60 USD per tonn av et 60 % V-parti. Det er stort nok til å ha betydning for en fabrikk som kjøper i bulk, men alt for liten alene til å endre forbruksmønster eller metallurgisk praksis.

Hvorfor European Range gled litt

Den beskjedne nedgangen på 0,10 USD/kg V i begge ender av det europeiske området peker mot et marked der kjøpere allerede hadde dekket nær-tidskrav og ikke var villige til å jage materiale over 24 USD/kg V. Traders beskrev tynn spotlikviditet i stedet for noen endring i underliggende tilbud eller i nedstrømsordreboken. En mykere bok ved uendret tilbud produserer vanligvis akkurat denne typen flate, drivende tilbud i stedet for et avgjørende brudd i begge retninger.

Vanadiumpentoksid fortsatte å forankre flak- og pulvermarkedet. Ved 5,00-5,21 USD/lb lå oksidet godt under nivåene som ble nådd under 2018-2019-toppen, og det ga smelteverkene begrenset rom for å kutte konverteringsmarginene for å vinne forretninger. Når oksidet og ferrolegeringen beveger seg i takt, slik de gjorde 9. april, signaliserer markedet vanligvis en balansert forsyningskjede snarere enn en retningsbestemt trend.

Ferrovanadium-karakterer og kjemisk sammensetning

FeV-familien som handles internasjonalt går fra FeV40 til FeV80, og hver klasse er normalt delt inn i en A-klasse med strammere urenhetsgrenser og en B-klasse beregnet på mindre krevende heats. Sammensetningstabellen nedenfor følger det betegnelsessystemet som brukes i den kinesiske nasjonale standarden for ferrovanadium, GB/T 4139.

Karakter V (%) Al (%) maks P (%) maks Si (%) maks C (%) maks
FeV40-A 38-45 1.5 0.09 2.00 0.60
FeV40-B 38-45 2.0 0.15 3.00 0.80
FeV50-A 48-55 1.5 0.07 2.00 0.40
FeV50-B 48-55 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV60-A 58-65 1.5 0.06 2.00 0.40
FeV60-B 58-65 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV80-A 78-82 1.5 0.05 1.50 0.15
FeV80-B 78-82 2.0 0.06 1.50 0.20

Høyere-vanadiumkvaliteter som FeV80 bærer proporsjonalt mindre egenvekt per enhet vanadium, noe som reduserer frakt- og håndteringskostnadene for hvert kilo inneholdt V. Lavere kvaliteter som FeV40 løses lettere opp i øsen og er attraktive når oppløsningstid, i stedet for frakt, er den bindende begrensningen. Aluminium, silisium og karbongrenser er viktigst i ruter som ikke tåler ekstra rester, spesielt for aluminium-drepte eller lav-karbonstål.

Vanadium Pentoxide som oppstrømsreferanse

Vanadiumpentoksid er referanseråstoffet for ferrovanadiumproduksjon, så flakprisen setter et gulv under legeringstilbudet. Utover legeringsruten, mater V2O5 også katalysator- og kjemiske applikasjoner der etterspørselen bare er løst korrelert med stålproduksjonen, noe som er en grunn til at prisene på oksider og ferrolegeringer noen ganger divergerer i rolige stålperioder og deretter-tilpasses når legeringsetterspørselen kommer tilbake.

På etterspørselssiden er vanadiumforbruket konsentrert i høy-styrke lav-legert stål, verktøystål og mikro-legert armeringsjern og strukturseksjoner, der et lite vanadiumtilsetning øker flytegrensen uten å kreve en full legeringspakke. Fordi tilleggsratene vanligvis er små, behandler stålprodusenter prisen på den inneholdte enheten som en omsettelig kostnad snarere enn en grunn til å endre den metallurgiske oppskriften.

Innkjøpsnotater for Ferrovanadium-kjøpere

Sitat på en inneholdt-vanadiumbasis i USD per kg V, slik at tilbud i forskjellige legeringskvaliteter kan sammenlignes direkte.

Bekreft urenhetsklassen A eller B mot den tiltenkte smelteruten, ikke bare vanadiuminnholdet.

Avtal størrelsesområdet for partiet: klumper, knust materiale og pulver oppfører seg annerledes i øsen.

Sammenlign eventuelle RMB-ekvivalenter på samme konverteringsbasis som brukes for USD-tilbudet før du godkjenner et kjøp.

Spor V2O5 parallelt med legeringen, siden divergens mellom de to ofte går foran en priskorreksjon.

Ofte stilte spørsmål

Spørsmål: Hva var den europeiske ferrovanadiumprisen 9. april?
Den europeiske vurderingen var 23,90 USD/kg V på den lave siden og 24,21 USD/kg V på den høye siden, begge ned 0,10 USD/kg V og tilsvarende omtrent RMB 86,100-87 200 per tonn.

Spørsmål: Bevegde vanadiumpentoksid seg samme dag?
V2O5 var uendret på 5,00-5,21 USD per pund, tilsvarende rundt RMB 77 900-81 100 per tonn.

Spørsmål: Hvorfor er amerikansk ferrovanadium oppgitt i USD per pund i stedet for per kilo?
Det nordamerikanske markedet siterer ferrovanadium på en per pund inneholdt vanadium-basis, så en direkte sammenligning med det europeiske tilbudet krever en enhetskonvertering først.

Spørsmål: Hvilken FeV-klasse bestilles oftest?
FeV50 og FeV60 er standard bulkkvaliteter for stålproduksjon, mens FeV80 velges når frakt- og håndteringskostnader per inneholdt enhet vanadium betyr mest.

Spørsmål: Hva betyr suffikset A eller B?
A-klassen har strengere grenser for aluminium, fosfor, silisium og karbon enn B-klassen, og det er spesifisert hvor smelten ikke kan ta opp ekstra rester.

Spørsmål: Hvordan bør en kjøper sammenligne to FeV-tilbud?
Normaliser begge til USD per kg inneholdt vanadium, legg deretter til kostnadsforskjellen som oppstår fra klasse, dimensjonering og leveringsbetingelser før du velger.